Fadder­verksamhet

och spelkvällar

För nybörjare och icke tävlingsinriktade är detta ett bra sätt att lära känna klubben, banan och träffa nya spelkamrater.

Fadderverksamhet

Som ny medlem är det viktigt med en välkomnande och bra start. Inom fadderverksamheten på Gustavsviksanläggningen finns det flera möjligheter för nya medlemmar att komma in i spelet, klubblivet och träffa nya spelkamrater.

Faddergolf på korthålsbanan

Kom igång med golfspelet, träffa andra nya inom golfen och prova olika spelformer tillsammans med fadderteamet.

Faddergolf på korthålsbanan
Måndagskvällar med start den 6 maj 2024 är det spel på 9-hålsbanan, samling från 17:00 vid bollautomaten på Gustavsvik för uppvärmning, första boll går ut kl 17.30. Vid frågor, kontakta C-G Hjelm på cg.hjelm@gmail.com.

Anmälan till faddergolf@orebrogolf.se senast måndagar 12:00. Skriv att du vill vara med på faddergolf.

Årets speldatum:
Maj: 6, 13, 20, 27
Juni: 3, 10, 17, 24
Augusti: 5, 12, 19, 26

Spelkvällar

Vill du träffa nya spelkamrater och sällskapsspela under lättsamma former? Välkommen till våra måndagsträffar på Gustavsviksanläggningen. Vi samlas kl 17.00 för gemensam uppvärmning på rangen. Därefter delar vi upp oss i bollar och spelar nio hål tillsammans på stora banan (eller lilla banan för de som vill). Ingen tävling, inga krav - bara spel och trevligt umgänge. Vid frågor, kontakta Lena Klasson.

Anmälan till ???? senast måndagar 12:00. Skriv att du vill vara med på spelkväll.

Årets spelkvällar:
Maj: 6, 13, 20, 27
Juni: 3, 10, 17, 24
Augusti: 5, 12, 19, 26

Fadderteam

Ansvarig och kontaktperson:
C-G Hjelm, cg.hjelm@gmail.com

Irena Otto, otto.irena@gmail.com
Lena Klasson, lena.klas@hotmail.com
Niklas Eriksson, niklas.67.eriksson@gmail.com
Anders Eriksson, anders.eriksson.golf@gmail.com
Hans Blohm, hans.blohm@hotmail.com
Kent Klemets, kent.klemets@telia.com
Anders Nordlund, asn01@live.se
Lars Bellman, lars.bellman2@gmail.com
Karl Bergström, karl.j.bergstrom@icloud.com
Margareta Stenmark, mv.stenmark@gmail.com
Robert Nilsson, robert.rn.nilsson@gmail.com

Finns intresse av att vara fadder?
Kontakta: cg.hjelm@gmail.com eller jenni.sterner@orebrogolf.se 

Faddrar

Klubbens medlemmar har skapat ett nätverk som gärna ställer upp för dig.

Tveka inte att kontakta någon av klubbens faddrar när det finns önskemål om att spela en fadderrunda eller liknande.

Ready Golf

På Örebro City Golf & CC tillämpar vi Ready Golf för att få ett effektivt speltempo på våra banor.

Ready Golf handlar främst om att planera och förbereda när man är ute på banan. Ready Golf förutsätter att alla agerar förnuftigt och inte riskerar andras säkerhet när t ex spelordningen ändras. Säkerheten kommer alltid först!

Läs mer om Ready Golf här.