Fadder­verksamhet

För nybörjare är detta ett bra sätt att lära känna klubben,

banan och träffa nya spelkamrater.

Fadderverksamhet

Som ny medlem är det viktigt med en välkomnande och bra start. Inom fadderverksamheten på Gustavsviksanläggningen finns det flera möjligheter för nya medlemmar att komma in i spelet, klubblivet och träffa nya spelkamrater.

Spelkvällar för nya golfare

Kom igång med golfspelet, träffa andra nya inom golfen och prova olika spelformer tillsammans med fadderteamet.

Måndagskvällar
Måndagskvällar med start den 8 maj 2023 är det spel på 9-hålsbanan, samling från 17:00 vid bollautomaten på Gustavsvik för uppvärmning, första boll går ut kl 17.30. Vid frågor, kontakta projektledare C-G Hjelm på cg.hjelm@gmail.com

Anmälan till faddergolf@orebrogolf.se senast måndagar 12:00.

 

Årets speldatum: 8/5, 15/5, 22/5, 29/5, 5/6, 12/6, 19/6, 26/6, 7/8, 14/8, 21/8, 28/8

Medlemsaktiviteter

Klubbens tränare ordnar flera riktade tränings- och speldagar som hjälper till att utveckla spelet och ger dig möjlighet att träffa andra golfare. Läs mer i årets aktivitetsfolder Bättre golf för alla - 2023 Pdf, 2.6 MB..

Fadderteam

Projektledare: C-G Hjelm, cg.hjelm@gmail.com

Irena Otto, otto.irena@gmail.com
Lena Klasson, lena.klas@hotmail.com
Tommy Bender, tommy.e.bender@gmail.com
Niklas Eriksson, niklas.67.eriksson@gmail.com
Anders Eriksson, anders.eriksson.golf@gmail.com
Hans Blohm, hans.blohm@hotmail.com
Kent Klemets, kent.klemets@telia.com
Anders Nordlund, asn01@live.se
Lars Bellman, lars.bellman2@gmail.com
Karl Bergström, karl.j.bergstrom@icloud.com
Margareta Stenmark, mv.stenmark@gmail.com
Robert Nilsson, robert.rn.nilsson@gmail.com


Finns intresse av att vara fadder?
Kontakta: jenni.sterner@orebrogolf.se 

Faddrar

Klubbens medlemmar har skapat ett nätverk som gärna ställer upp för dig.

Tveka inte att kontakta någon av klubbens faddrar när det finns önskemål om att spela en fadderrunda eller liknande.