Test på Gustavsviks 18-hålsbana mellan 25 augusti tills banan stänger för säsongen!

I slutet av 2024 beslutade Höstårsmötet att genomföra ett test som syftar till att undersöka om medlemmarna kan erbjudas fler starttider genom att dela upp 18-hålsbanan på Gustavsvik till två 9-hålsbanor. Eftersom många endast spelar 9-hål, framför allt när dagsljuset minskar under sensommar och höst, nyttjas inte banan fullt ut och medlemmarna går miste om värdefulla starttider.

Efter testperioden utvärderas utfallet och medlemmarna beslutar vid Höstårsmötet 2025 om en eventuell fortsättning av upplägget.

Observera! Testet genomförs endast på vardagar. Bokning på helgerna är oförändrat.

Så här funkar testet samtliga vardagar från 25 augusti fram tills 18-hålsbanan stänger för säsongen!
Ska du spela 9-hål?
Boka en starttid på antingen ”Gustavsviksbanan 1-9” eller ”Gustavsviksbanan 10-18”.

Ska du spela 18-hål?
Boka två starttider, du väljer själv om du vill starta på "Gustavsviksbanan 1-9" eller "Gustavsviksbanan 10-18" och även vilken kombination av banor du bokar för att få ihop 18-hål.

Följande kombinationer finns:
1-9 + 10-18
1-9 + 1-9
10-18 + 1-9
10-18 + 10-18

Boka de två starttiderna med god marginal:
• Vid start på hål 1 rekommenderar vi minst 2 h 20 min innan den andra starttiden. Till exempel, första starttiden bokas från hål 1 kl 10.00 och då ska den andra tiden bokas 12.20 eller senare.

• Vid start på hål 10 rekommenderar vi minst 2 h 30 min innan den andra starttiden. Till exempel, första starttiden bokas från hål 10 kl 10.00 och då ska den andra tiden bokas 12.30 eller senare.

Antal bokningar i bokningssystemet under testperioden
Antalet bokningar som medlemmar kan ha i bokningssystemet på vardagar har dubblerats för Gustavsviksbanorna. På helgdagar är det samma antal som tidigare. Som vanligt ska starttiderna ankomstregistreras och avbokningar ska göras senast 1 timme innan bokad tid.

På Mosjöbanan och Pay & Playbanan är antalet bokningar oförändrat alla dagar i veckan.

Speltempo
Följande maxtider gäller alla spelare och de får under inga omständigheter överskridas:

- Hål 1–9 ska spelas på max 2 h 10 min (från bokad starttid tills flaggan sätts i hålet på green 9)

- Hål 10–18 ska spelas på max 2 h 20 min (från bokad starttid tills flaggan sätts i hålet på green 18)

Alla har olika förutsättningar och därför är maxtiderna generöst satta. Om du upplever problem att spela inom de föreskrivna maxtiderna behöver du agera och t ex spela från ett kortare tee, plocka upp bollen när du inte kan få poäng, hyra golfbil eller övriga åtgärder som behövs för att du ska hålla dig inom maxtiderna. Det är givetvis avgörande att släppa förbi snabbare spelare. Om du inte respekterar maxtiderna skapas stor irritation bland bakomvarande spelare som riskerar att missa sina bokade starttider. Om du är fadder till nya golfare har du extra stort ansvar att hjälpa dem att hålla maxtiderna.

Det finns ingen ”förtur” för spelare som har bokat två starttider för att spela 18-hål. Båda starttiderna är lika viktiga att följa, hinner du inte till den andra tiden är den förverkad och du mister din plats på banan.

Registrering av HCP-rond i samband med testet

I och med testet gäller följande för registrering av HCP-rond efter spel beroende på kombination av hål:

Registrering vid spel 18-hål

Gustavsviksbanan 1-9 + Gustavsviksbanan 10-18: Registrera HCP-rond som vanligt

Gustavsviksbanan 10-18 + Gustavsviksbanan 1-9: Registrera HCP-rond som vanligt

Gustavsviksbanan 1-9 + Gustavsviksbanan 1-9: Registrera HCP-rond som två 9-hålsronder

Gustavsviksbanan 10-18 + Gustavsviksbanan 10-18: Registrera HCP-rond som två 9-hålsronder

Registrering vid spel 9-hål

Spelar du endast 9-hål registrerar du HCP-rond som vanligt.

Bokning och spel på helger under testperioden
Bokning och spel på helgerna är oförändrat. Bokning görs likt tidigare på ”Gustavsviksbanan” i Min Golf och det är start på Tee 10 som gäller.

Om testet faller väl ut kommer det vara till nytta för medlemmarna då fler starttider blir tillgängliga. Eftersom det är ett test kommer det säkert medföra viss förvirring inledningsvis och därför är det viktigt att vi alla hjälps åt och har lite extra tålamod.