Artikelbild
onsdag 17 maj 2017 kl 15:24

Välkommen till Golfens dag den 20 maj!

Kom till en rolig dag på klubben och ta med alla nyfikna icke-golfande vänner.

Vi på Örebro City Golf & Country Club är självklart med och kommer att ha öppet hus på Gustavsviksanläggningen med massor av roliga aktiviteter och bra erbjudanden såsom prova-på-golf, fria rangebollar, puttävling, hoppborg, utmana klubbens proffs, ansiktsmålning med mera.

Alla i omnejden – medlemmar och icke medlemmar, unga och gamla, golfare och icke-golfare – är hjärtligt välkomna till oss för att testa golf, umgås, njuta av vår fina miljö och äta/fika i vår restaurang. Dubbelt upp är dubbelt så kul!

Dagen pågår mellan 10-15 och vi vill passa på att göra dig som medlem uppmärksam på att Guldkundsbanan är avbokad för evenemanget under denna tid. På stora banan fungerar dock tidsbokningen som vanligt hela dagen.

Vi ses på lördag!

Program:


  • 10.00 Golfens dag öppnar, anmäl dig i tältet hos våra ambassadörer
  • 10.30-11.30 samt 12.30-13.30: Prova på golf på rangen med våra tränare
  • 11.00 Restaurangen tänder grillarna: 2 hamburgare för priset av 1
  • 11.00-14.00 Utmana klubbens proffs i en chiptävling på rangen
  • 11.00-15.00 Godisregn till barnen från balkongen varje heltimma
  • 11.00-13.00 Puttävling
  • Hela dagen: Banpersonalen visar delar ur maskinparken och berättar om hur en golfbana sköts, spela Golfäventyrets 30-bana och få en glasspinne, ansiktsmålning, hoppborg, prova åka golfbil med våra tävlingsjuniorer, prova på att spela golf på korthålsbanan med fadder (låneutrustning finns), fria rangebollar, utlottningar för medlemmar och besökare med mera.