onsdag 28 dec 2016 kl 13:22

Årlig handicaprevision

Ett nytt år står för dörren och för en del kanske också ett nytt handicap. Är du en av dem...

Nyhetsbild

Vid årsskiftet är det dags för den årliga handicaprevisionen (ÅHR). Eftersom det säkert kan föranleda en och annan fråga vill vi göra er medlemmar uppmärksamma på vad som gäller.

Golfklubbens handicapkommitté har ansvaret att genomföra handicaprevision minst en gång per år och den är obligatorisk för alla spelare i handicapgrupp 1-5 och är en nödvändig del av EGA Handicapregler.

En nyhet för i år är att SGF erbjuder klubbar att göra en automatisk handicaprevision via GIT. Vår klubb har valt att nappa på erbjudandet, vilket innebär betydligt mindre arbete för våra ideella funktionärer i Handicapkommittén. Automatiken gäller dock bara höjning av handicap, ej sänkning. Eventuella sänkningar tar Handicapkommittén ställning till via handicaprevisionsrapporten i GIT.

Golfare vars handicap justerats automatiskt  via SGF:s (ÅHR) får ett mejl med information. Mejlet kan se ut som på ovanstående bild.

Har du frågor om ditt handicap är du välkommen att kontakta klubbens Handicapkommitté.öppnas i nytt fönster

Gott Nytt År!


Mer information om handicap

SGF:s hemsidlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönstera kan du läsa mer om ÅHR och annat som berör ditt handicap.