fredag 01 apr 2016 kl 13:30

Kick off för tjejer/kvinnor

Välkommen till en trevlig klubbkväll där vi peppar igång oss inför säsongstarten.

Onsdag 20 april från kl. 17.30
Klubbhuset Mosjö

Lite kort om innehållet:
Vi startar kl. 17.30 med mingel och serveras en alkoholfri fördrink. Vi sätter oss till bords 18.30 och äter  en god sallad med hembakat bröd och något gott att dricka samt kaffe och kaka. I din anmälan nedan beställer du det du önskar äta och dricka.

Vår klubbchef Annica Lundström ger oss en rapport om den nationella satningen Vision 50/50, som syftar till att få golfen mer jämställd, med andra ord få med fler kvinnor som spelar och fler kvinnor som tar plats  i styrelser och ledningsgrupper. Vi får en redovisning av enkäten som skickades ut till klubbens kvinnliga medlemmar i höstas. Vad kan vi tillsammans göra för att attrahera och behålla fler tjejer?

Under kvällen passar vi också på att informera om vårt aktivitetsprogram 2016PDF som innehåller mycket kul direkt riktade mot kvinnor. Det är  t ex träningar, veckogolfen, aktivitetsdagar, damläger, regelträffar, semestergolf mm.

Några av våra samarbetspartners finns på plats och visar upp sina nyheter.
Har du frågor, kontakt Annica Lundström, 076-107 18 18 eller mejla annica.lundstrom@orebrogolf.se


Varmt välkommen!


Anmäl dig här!

Det är inte tillåtet att göra anmälningar längre. Sista anmälningsdag var den 15 april klockan 12.00.